اولین نمونه وانت دو کابین صحرا برپایه پلتفرم اختصاصی Z1V1 زامیاد، تولید شد!

اما همانطور که پیش‌تر هم گفته شده بود، زامیاد پلتفرم اختصاصی خود را با عنوان Z1V1 معرفی کرده است. اولین محصول این پلتفرم نیز یک وانت و یا پیکاپی دو کابین خواهد بود که از قضا نام آن صحرا است.

خبرنگار و فعال حوزه خودرو (SEYYED ALI SEYYED HASHEMI)
Репортер автомобильной промышленности
汽车行业记者
Automobile industry reporter

هنوز تصویری از این خودرو منتشر نشده است. اما امکانات رفاهی و مشخصات آن را می توان در سطح بالاتری از وانت دو کابین کارون تصور کرد. در رابطه با امکانات رفاهی، فعلا هیچ حرفی نمی‌توان زد؛ اما در رابطه با مشخصات فنی، قرار است در صحرا از موتور ارتقاء‌ یافته M24 که M24 پلاس نام دارد ، استفاده خواهد شد. هنوز از خروجی موتور ارتقاء یافته، اطلاعاتی منتشر نشده است؛ ولی موتور قبلی که هم اکنون در پادرا پلاس و کارون نیز استفاده می‌شود، توانایی تولید 94 اسب بخار، قدرت و 187 نیوتن متر، گشتاور را دارد.

معرفی پلتفرم Z1V1

پیج اینستاگرام: Seyyed.ali_seyyed.hashemi@منبع: https://charkhan.com/130064/%D8%A7%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B5%D8%AD%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D9%87-%D9%BE/


قبل از این، شرکت زامیاد زمان بهره‌برداری از وانت دو کابین صحرا را اواخر سال 1401 وعده داده بود. حال باید صبر کرد و دید تا به این وعده خود پایبند خواهد بود یا خیر؟!

اما مهم‌تر از همه این اطلاعات، خبریست که برای اولین بار، اکنون رسانه‌ای می‌شود: نسخه‌ای از این وانت دو کابین، طی ماه‌های گذشته در خطوط مونتاژی زامیاد به تولید رسیده است!

زد 1 وی 1 تنها مختص به یک وانت و پیکاپ نبوده و زامیاد برنامه دارد تا ون 13+1 نفره‌ای را نیز برروی شاسی این پلتفرم بسازد. این ون نیز تا آخر امسال، همراه با وانت دو کابین مذکور به بازار ایران معرفی خواهد شد.

اینگونه که گفته می‌شود، فاز اول این پروژه با هدف تولید شاسی محرک عریض با مجموعه‌های جدید از جمله تعلیق جلو، سیستم فرمان، ترمز، دیفرانسیل جلوی جدید و… جهت ایجاد پلتفرمی جدید برای محصولات آتی زامیاد در دستور کار قرار دارد.

مردادماه امسال بود که پایگاه خبری چرخان برای اولین بار از برنامه شرکت زامیاد در جهت عرضه یک خودرویی با نام صحرا خبر داد. محصولی که زامیاد در معرفی‌های غیررسمی بیان کرده تا وانت صحرا اولین محصول طراحی شده برروی پلت‌فرم اختصاصی خود شرکت زامیاد است! این پلت‌فرم با بهره‌گیری از نقطه نظرات مشتریان در خصوص وانت Z24 و رفع ایرادهای اساسی پلت‌فرم قبلی، امکان توسعه محصولات جدید را فراهم نموده است. باتوجه به اینکه شرکت زامیاد به صورت رسمی از وانت نیسان با عنوان پلتفرم قبلی عنوان می‌کند، پس می‌توان سری وانت صحرا را جایگزین وانت زامیاد خطاب کرد.

تصویر تزئینی می باشد
تصویر تزئینی است

توسط مهدی خطیبی

مهدی خطیبی