تفاوت صافکاری pdr با صافکاری سنتی [نمونه کار + جدول مقایسه]


همانطور که می‌دانید صافکاری روش‌های مختلفی دارد که در شیوه‌های مدرن‌تر و جدیدتر آن از صافکاری pdr استفاده می‌شود. تفاوت صافکاری PDR با صافکاری سنتی موضوعی است که می‌خواهیم در این مطلب به آن بپردازیم.

تفاوت صافکاری pdr با سنتی چیست؟

در صافکاری سنتی ابتدا خراش‌ها و فرورفتگی‌ها با بتونه صاف و پر می‌شوند، سپس آن را رنگ می‌کنند تا یکدست و صاف شود. روش‌های دیگر صافکاری سنتی مثل استفاده از چکش و دست هم معمولا کیفیت بالایی نداشته و در نهایت قابل تشخیص‌اند. همچنین از آنجا که در این روش‌ها از بتونه و رنگ استفاده می‌شود، هزینه بیشتری هم نسبت به روش‌های مدرن خواهد داشت.

صافکاری pdr که یک روش نسبتا جدید محسوب می‌شود و نوعی صافکاری بی‌رنگ است که لازمه انجام آن دسترسی به قسمت پشتی قطعه آسیب دیده است.

در این روش، قطعات سالم خودرو با دقت برداشته می‌شوند تا صافکار به پشت قطعه دسترسی پیدا کند. سپس فشار و ضربه به شکل آهسته و ثابت به پشت فرورفتگی وارد می‌شود تا قطعه به حالت اولیه خود بازگردد. در این روش آسیب کمتری به بدنه و رنگ خودرو وارد می‌کند و هزینه کمتری هم دارد.

در صافکاری pdr صافکار از نیروی مکش، نیروی چسب، نیروی گرمایی و نیروی الکترومغناطیسی برای رفع فرورفتگی‌ها استفاده می‌کند. همچنین این روش با میله‌ها و ابزارهای مخصوصی انجام می‌شود که کاربرد و سرعت آن را نسبت به روش سنتی بیشتر می‌کند.

در صورتی که بدنه خودرو شما دچار آسیب شده و به صافکاری نیاز پیدا کردید، نگران نباشید! کافیست درخواست خود را در سایت اتوآچار ثبت کنید تا در عرض چند دقیقه، بر اساس لوکیشن و مدل ماشین‌تان، بهترین صافکاری pdr در تهران را به شما معرفی کنیم. اتوآچار یک سایت معرفی خدمات تعمیرگاهی خودروست که می‌تواند شما را به حرفه‌ای‌ترین، ارزان‌ترین و نزدیک‌ترین تعمیرگاهی که به آن نیاز دارید متصل کند.

مزایای استفاده از صافکاری pdr نسبت به روش سنتی چیست؟

همان طور که اشاره کردیم، روش pdr یک روش مدرن‌تر است که مزایایی نسبت به صافکاری سنتی دارد، این مزایا عبارتند از:

  1. سرعت بالاتر: این روش به زمان کمی نیاز دارد و برای فرورفتگی‌های کوچک‌تر که بر اثر اتفاقاتی مثل طوفان یا تگرگ رخ داده‌اند، تنها با چند ساعت کار برطرف می‌شود.

  2. هزینه کمتر: از آنجا که این روش نسبت به روش سنتی مراحلی مثل بتونه کاری، سنباده کاری و رنگ آمیزی را ندارد، هزینه کمتری هم خواهد داشت.

  3. جلوگیری از افت قیمت خودرو: به جرات می‌توان گفت مهمترین تفاوت صافکاری با رنگ و بدون رنگ این است که استفاده از صافکاری بدون رنگ با میله‌های pdr چون به بتونه کاری و رنگ آمیزی نیاز ندارد، ارزش خودرو را حفظ کرده و باعث افت قیمت ماشین نمی‌شود.

  4. سازگاری با محیط زیست: صافکاری pdr هیچ اثر مخرب و نامطلوبی بر محیط زیست ندارد در حالی که در صافکاری سنتی از رنگ‌های شیمیایی، بتونه، تینر و سایر آلاینده‌های محیط زیست استفاده می‌شود.

در جدول زیر، تفاوت‌های صافکاری سنتی و پی‌دی‌آر را به طور خلاصه مشاهده می‌کنید:

تفاوت صافکاری سنتی و پی دی ار (pdr)

صافکاری پی دی ار

صافکاری سنتی

هزینه کمتر

هزینه بیشتر

زمان کوتاه تر

زمان طولانی تر

عدم افت قیمت خودرو

افت قیمت خودرو

سازگاری با محیط زیست

عدم سازگاری با محیط زیست

امکان استفاده فقط برای آسیب‌های سطحی

قابل انجام برای هر نوع آسیب

عدم استفاده از رنگ

استفاده از رنگ

صافکاری pdr را برای کدام بخش‌های خودرو می‌توان استفاده کرد؟

با وجود مزایایی که در مورد صافکاری pdr ذکر کردیم، استفاده از این روش فقط برای بخش‌هایی از خودرو امکان پذیر است که صافکار از پشت به آن دسترسی دارد. این بخش‌ها شامل موارد زیر است:

هزینه صافکاری pdr چقدر است؟

عوامل زیادی روی قیمت صافکاری pdr موثرند مواردی مثل مدل و نوع خودرو، گستردگی و عمق آسیب، مهارت و تجربه صافکار، نیاز یا عدم نیاز به خرید یا تعویض یک قطعه، مدت زمان مورد نیاز برای ترمیم آسیب و میزان سختی کار.

این موارد بر دستمزد نهایی صافکار موثرند با این حال، همان طور که اشاره کردیم، معمولا هزینه این روش کمتر از روش صافکاری سنتی تمام می‌شود.

کلام آخر

به طور کلی می‌توان گفت شدت آسیب و محل آن تعیین کننده نوع صافکاری است. با اینکه روش pdr یک روش مدرن با مزایای زیاد است اما برای هر آسیب و هر قسمتی از بدنه قابل انجام نیست. آسیب‌های ناشی از پرتاب سنگ یا تگرگ و اشیا کوچک با روش pdr قابل ترمیم هستند. اما در صورتی که آسیب عمیق و شدید باشد، یا صافکار از پشت بدنه به آنها دسترسی نداشته باشد، امکان استفاده از روش pdr وجود ندارد و باید از روش سنتی استفاده کرد.

این مطلب یک رپورتاژ آگهی بوده و چرخان در تهیه آن نقشی نداشته است


منبع: https://charkhan.com/152802/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%B5%D8%A7%D9%81%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-pdr-%D8%A8%D8%A7-%D8%B5%D8%A7%D9%81%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%86%D9%85%D9%88%D9%86%D9%87-%DA%A9/

توسط مهدی خطیبی

مهدی خطیبی