علائم خرابی لنت ترمز خودرو

همچنین لنت قطعه‌ای مصرفی بوده و پس از کارکرد مشخصی بسته به شرایط رانندگی تمام می‌شود و باید تعویض شود. در ادامه با علائم خرابی لنت ترمز خودرو آشنا می‌شویم. لیست مهمترین علائم خرابی لنت ترمز خودرو عبارتند از:

 • سوت کشیدن لنت
 • شنیدن صدای خرخر
 • ساییده شدن لنت
 • انحراف خودرو هنگام ترمز گرفتن
 • پایین رفتن غیرمعمول پدال
 • روشن شدن چراغ روغن ترمز
 • روشن شدن چراغ ترمزدستی هنگام حرکت
 • شنیدن صدای ضربه هنگام ترمز گرفتن
 • عدم توقف خودرو
 • چرب شدن لنت
 • ضربه زدن پدال ترمز

سوت کشیدن لنت

درصورتی‌که هنگام ترمز گرفتن، پدال به میزان غیرمعمولی پایین برود، یعنی یا لنت‌ها ساییده شده‌اند و یا در سیستم هیدرولیک نقصی وجود دارد. درصورتی‌که کف محل پارک خودرو و یا روی قطعات سیستم ترمز روغن‌ریزی مشاهده کردید، باید ترمز را بررسی کنید. درصورتی‌که هنگام ترمز گرفتن، فشار زیادی بر پدال وارد کنید، لنت ترمز آسیب می‌بیند.

روشن شدن چراغ روغن ترمز

در پایان لازم به ذکر است که لنت‌های جلو زودتر از لنت‌های عقب فرسوده می‌شوند زیرا بار ترمز گیری و متوقف کردن خودرو روی محور جلو متمرکز است؛ بنابراین، لنت‌های جلو مهم‌تر از عقب هستند اما این به معنای بی‌توجهی به لنت‌های عقب نخواهد بود.


منبع: https://charkhan.com/145277/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D9%84%D9%86%D8%AA-%D8%AA%D8%B1%D9%85%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88/

اگر بیشتر در ترافیک رانندگی می‌کنید، به دلیل ترمز گیری‌های متعدد عمر لنت‌ها کمتر می‌شود.

عادات غلط رانندگی

درصورتی‌که لنت ترمز فرسوده شده باشد، هنگامی فشردن پدال ترمز، لنت به دیسک چسبیده و صدای سوت به گوش می‌رسد. درصورتی‌که این صدا به مدت زیادی ادامه پیدا کرد، حتماً باید برای تعویض لنت اقدام کنید. البته درصورتی‌که کیفیت لنت پایین باشد هم صدای سوت هم شنیده می‌شود اما این صدا زود از بین می‌رود. ولی در مورد صدای سوت طولانی‌مدت و ادامه‌دار باید لنت خودرو را عوض کرد. برای فهمیدن اینکه آیا لنت‌ها تمام شده‌اند یا نه، ابتدا چرخ‌‎ها را باز کنید، اگر فاصله میان دیسک و لنت بیشتر از 6 میلی‌متر باشد، یعنی لنت‌ها تمام شده و باید تعویض شوند.

شنیدن صدای خرخر

علائم خرابی لنت ترمز خودرو

همان‌طور که گفته شد، لنت عمر مشخصی دارد و پس از مدتی باید تعویض شود اما این مدت به شرایط رانندگی بستگی دارد و عواملی هستند که می‌توانند عمر لنت‌ها را کمتر کنند:

رانندگی در ترافیک

درصورتی‌که پدال ترمز گرفته شود، ولی خودرو متوقف نشود، یعنی لنت‌ها تمام شده‌اند. در این صورت، حتماً باید تعویض شوند.

چرب شدن لنت ترمز

رانندگی‌های تهاجمی با شتاب گیری‌ها و ترمز گیری‌های شدید و پیاپی عمر لنت‌ها را کوتاه می‌کند.

حمل بار و سرنشین زیاد

گاهی لنت‌ها به دلیل نشت روغن چرب می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند. در این صورت ابتدا لنت‌ها را با حلال بشویید و اگر نتیجه نداد آن‌ها را تعویض کنید. انحراف خودرو هنگام ترمز گیری، بلند شدن دود از ترمزها و به مشام رسیدن بوی غیرمعمول از ترمزها از نشانه‌های چرب شدن لنت‌ها هستند.

ضربه زدن پدال ترمز

وقتی وزن خودرو سنگین باشد هنگام ترمز گیری فشار بیشتری به لنت‌ها وارد می‌شود.

یکی از نشانه‌های تمام شدن عمر لنت‌ها، منحرف شدن و کشیده شدن خودرو به یک سمت در هنگام ترمز گیری است. البته انحراف خودرو به دلایل دیگری مثل کاهش باد تایرها، ساییدگی لاستیک‌ها و خرابی جلوبندی هم می‌تواند باشد اما اگر از عدم وجود این موارد اطمینان دارید، حتماً جهت تعویض لنت‌ها اقدام کنید.

پایین رفتن غیرمعمول پدال

درصورتی‌که هنگام ترمز گیری، متوجه لرزش‌های پی‌درپی شدید یعنی لنت و دیسک ترمز خراب شده‌اند. البته در خودروهای مجهز به سیستم ABS هنگام ترمز گیری‌های شدید در پدال لرزش احساس می‌شود که این موضوع طبیعی است.

عوامل که عمر لنت ترمز را کوتاه می‌کنند

درصورتی‌که سطح روغن ترمز به میزان خطرناکی کاهش یابد، چراغ ترمز در صفحه کیلومتر خودرو روشن می‌شود. البته زمانی که لنت‌ها کاملاً ساییده شده و تمام شده باشند هم این چراغ روشن می‌شود زیرا سطح روغن با ضخامت لنت رابطه‌ای مستقیم دارد.

روشن شدن چراغ ترمزدستی هنگام حرکت

درصورتی‌که هنگام رانندگی، چراغ ترمزدستی روشن شود، می‌تواند نشانه‌ای بر خرابی لنتباشد.

شنیدن صدای ضربه هنگام ترمز گرفتن

لنت‌ها بر اساس نوع ماده به کار رفته در آن‌ها، کیفیت ساخت و همین‌طور چگونگی استفاده، طول عمر مشخصی دارند. این یعنی لنت‌ها پس از مدتی ساییده شده و باید تعویض شوند. در صورت عدم تعویض به‌موقع، احتمال خط انداختن بر روی دیسک و خرابی آن وجود خواهد داشت.

انحراف خودرو هنگام ترمز گرفتن

به گوش رسیدن این صدا نشانه برخورد قطعه فلزی بالایی لنت با دیسک ترمز است. در چنین مواقعی در صورت عدم تعویض لنت، دیسک ترمز هم آسیب خواهد دید و هزینه‌های هنگفتی را روی دست مالک خودرو خواهد گذاشت.

ساییده شدن لنت

همان‌طور که گفتیم، لنت ترمز یکی از قطعات مهم در سیستم ترمز محسوب می‌شود و خرابی آن می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

لنت ترمز خراب باعث افزایش مسافت توقف خودرو می‌شود. این یعنی توقف کامل ماشین خیلی بیشتر از آن چیزی که احتمال می‌دهید طول خواهد کشید و باعث تصادف و حوادث ناگوار خواهد شد؛ بنابراین، توجه به سلامت لنت ترمز بسیار مهم خواهد بود.

به گوش رسیدن صدای ضربه هنگام ترمز گیری نیز می‌تواند نشانه‌ای از خرابی لنت ترمز باشد.

عدم توقف خودرو

توسط مهدی خطیبی

مهدی خطیبی