ملاقات با چانگان یونی‌تی (UNI-T)؛ اولین خودرو وارداتی در راه بورس!

هرچند در کابین خودرو پلاستیک‌های خشک هم دیده می‌شود؛ اما در اکثر قسمت‌ها از پلاستیک نرم و خوش لمس استفاده شده است. به‌طورکلی، طراحی داخلی یونی‌تی بسیار زیبا است.

اما پس از آنکه مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از مونتاژ دو خودرو چانگان خبر داد، ناگهان اتفاقاتی در سطح بین‌المللی افتاد که درنهایت سایپا موفق به عرضه این محصولات به صورت مونتاژی نشد. داستان برای چانگان و سایپا تمام نشد و بالاخره با روزنه امیدی که برای واردات خودرو پدیدار شد، طرف ایرانی تصمیم گرفت تا ماجرا ناتمام را فعلا به صورت وارداتی به سرانجام برساند.

T اولین عضو سری UNI گروه چانگان است. خودرویی که طراحی آن، یکی از مزایای آن بوده و به تازگی هم پای رقیب مستقیمش یعنی فونیکس FX به بازار ایران باز شده است!

– طراحی خارجی

غربیلک فرمان خودرو در عمق و ارتفاع قابل تنظیم است و امکان تنظیم صندلی راننده به صورت برقی در شش جهت وجود دارد. مقابل راننده، یک صفحه آمپر دیجیتالی 10/3 اینچی LCD قرار گرفته که از طریق حالت‌های مختلف رانندگی شامل معمولی، اقتصادی و اسپرت، ترکیب نمایش و رنگ‌های آن قابل تنظیم خواهد بود. به این صفحه آمپر هم یک نمایشگر لمسی 10/8 اینچی برای سیستم اطلاعاتی-سرگرمی متصل شده که از قابلیت دستور صوتی هم برخوردار است.

مشخصات فنی

چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


یکی از نکات مهم، وجود رادار کروز کنترل تطبیقی در چانگان UNI-T است. با اینکه نمونه اولیه وارداتی سایپا، نسخه فول نیست؛ ولی مجهز به این رادار است. هرچند طی صحبتی با مسئولین سایپا به نظر می‌رسد در نسخه نهایی، خبری از این رادارها نیست!

تاکنون اطلاعات دقیقی از قیمت‌گذاری این خودرو توسط سایپا منتشر نشده است. باتوجه به اینکه قرار است تا این خودروها در بورس کالا فروخته شوند، انتظار می‌رود تا قیمت پایه آن حدود 1 میلیارد و 250 میلیون تومان اعلام شود…

گالری تصاویر

با اینکه در چانگان UNI-T خبری از روف‌ریل نیست؛ اما باتوجه به اینکه در رقیب اصلی‌اش یعنی فونیکس FX نیز این مسئله تکرار شده، پس نمی‌توان انتقاد خاصی به آن داشت. البته که نبود روف‌ریل نیز مسئله عجیبی نیست؛ زیرا با کراس‌اوورهایی با طراحی اسپرت روبرو هستیم.

– طراحی داخلی

چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


همانطور که در بندهای قبلی نیز اشاره شد، باتوجه به اینکه نسخه‌های موجود در گزارش، نمونه‌های اولیه و نیمه‌فولی هستند که در اوایل تابستان وارد کشور شده‌اند، از وجود برخی ویژگی‌ها بی‌بهره است. پس فعلا نمی‌توان در رابطه با امکانات رفاهی و ایمنی چانگان UNI-T قابل تحویل به مشتری چیزی را به صورت قطعی گفت.

چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


چانگان Uni-t

چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


در قسمت جانبی خودرو، رینگ‌های آلیاژی 20 اینچی جلب‌توجه می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب یونی‌تی، دستگیره دربها هستند که به صورت مخفی طراحی شده‌اند. دستگیره‌ها در جلو از نوع مخفی برقی بوده که با نزدیک و یا فشردن دکمه روی آن، دستگیره‌ها زاویه‌دار می‌شوند و در عقب نیز، دستگیره‌ها مانند آنچه که در نیسان جوک، تویوتا C-HR و… است، در قسمت ستون جانمایی شده است.

چانگان یونی تی – CHANGAN UNI-T


توسط مهدی خطیبی

مهدی خطیبی