6 دلیل برای اینکه اسکوتر S2 ADV 150 کویر نخریم؟ – پلاس موتو

زیرا این موتورسیکلت‌های طرح توسط شرکت‌های زیادی تولید می‌شوند که معمولاً بی‌نام‌ونشان هستند.

با توجه به افزایش نرخ ارز و به طبع افزایش قیمت موتورسیکلت‌های ساخت برندهای معتبر ژاپنی در کشورمان، بسیاری از مردم که بودجه کمتری دارند و به دنبال یک موتورسیکلت نسبتاً مدرن هستند سراغ نمونه‌های طرح می‌روند زیرا این مدل‌ها که ظاهری کاملاً مشابه نمونه اصلی و تقریباً نصف آن قیمت دارند، گزینه‌های وسوسه‌کننده‌ای هستند.

هرچند کویر موتور نام شناخته‌شده‌ای در زمینه موتورسیکلت است اما گارانتی و خدمات پس از فروش این شرکت چندان تعریفی نداشته و بسیاری از خریداران از آن گلایه دارند.

به‌عنوان‌مثال، نمایندگی‌ها گاهاً با کمبود قطعات مواجه هستند و یا پاسخگویی درستی ندارند.

خریداران این اسکوتر همچنین به تعمیر دشوار آن‌هم اشاره کرده‌اند که یعنی در همه‌جا امکان تعمیر برخی قسمت‌های آن وجود ندارد و برای اکثر مشکلات باید به نمایندگی مراجعه کرد.

قبل از بررسی اینکه به شما 6 دلیلی که نباید اسکوتر S2 ADV 150 کویر یا طرح کلیک کویر بخریم را بگوییم سری به سرگذشت هوندا واریو میزنیم.

از اکثر اسکوترها، در این فضا می‌توان یک کلاه ایمنی را قرار داد اما در S2 و موتورسیکلت S2 ADV 150 حتی با وجود کوچک‌تر شدن باک سوخت، این محفظه هنوز کوچک بوده و یک کلاه ایمنی کوچک در آن جای نمی‌گیرد.

پس از مدتی همین هندل مولد تولید سر و صدای اضافی برای موتور S2 ADV 150 شما خواهد شد.

در کامنتها و گزارشهای مردمی متاسفانه شرکت کویر به هیچ وجه پاسخگوی خدمات پس از فروش و یا گارانتی دلگرم کنده‌ای نداشته و شما تنها با موتور S2 ADV 150 در بازار خواهید بود.

موتور کویر s2 adv 150
انجین و سیستم تعلیق موتور کویر s2 adv 150

پیشرانه ضعیف و یکسان با S2 150

کویر S2 فقط در ظاهر شبیه کلیک است و از لحاظ فنی هرگز با آن قابل‌مقایسه نخواهد بود.

اما موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 ADV کویر موتور آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسند انتخاب‌های چندان خوبی به‌حساب نمی‌آیند و شاید بعداً خریدار را از خرید خود پشیمان کنند.

سازنده نامعتبر و نامشخص S2 ADV 150

حتی با نگاهی به ظاهر هم می‌توانید متوجه این اختلاف کیفیت بشوید زیرا با اینکه S2 کاملاً مشابه نمونه اصلی ساخته شده اما درحالی‌که فلاپ‌های بدنه کلیک از فایبرگلاس هستند، در طرح کلیک برای کاهش هزینه‌ها این فلاپ‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند.

خب بدیهی است، شما در حال خرید یک کپی بی کیفیت از یک محصول خوب هستید!

موتور کویر s2 adv 150
صفحه کیلومتر و فرمان موتور کویر s2 adv 150

یکی دیگر از مشکلات S2 باک بنزین کوچک آن است.

به همین دلیل، شرکت‌های داخلی مختلف نیز از این فرصت استفاده کرده و انواع گوناگونی با این مدل‌های طرح را با نام‌های مختلف به بازار عرضه کرده‌اند.

کیفیت پایین قطعات، نامشخص بودن سازنده اصلی، قدرت کمتر پیشرانه نسبت به کلیک اصلی، گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف و باک سوخت کوچک ازجمله مشکلات این اسکوتر طرح هستند

کویر S2 ADV 150 کپی چه موتورسیکلتی است؟

حال دیگر نبود قطعات، عدم پاسخگویی کافی از سوی شرکت برای مدل جدید موتورسیکلت S2 ADV 150 قابل پیشبینی بوده و نشان میدهد که کویر تنها یک نام بوده و پس از فروش به هیچ وجه بفکر حل مشکلات خریداران محصولاتش در اولویت اول آنها نیست.

موتور کویر s2 adv 150
نمای نیم رخ موتور کویر s2 adv 150

دیگر مشکلات

این یعنی در صورت خرید S2 اگر به‌صورت روزمره از آن استفاده کنید خیلی زودبه‌زود باید راهی پمپ‌بنزین شوید و در صف طولانی موتورسیکلت برای 4 لیتر بنزین حداقل با هر مرتبه مراجعه به جایگاه سوخت 15 تا 20 دقیقه معطل شوید.

گارانتی و خدمات پس از فروش ضعیف کویر موتور

به همین دلیل، گلایه‌های زیادی از سوی خریداران S2 نسبت به خدمات پس از فروش کویر موتور شنیده می‌شود.

این مدل درواقع کپی هوندا کلیک است که در ایران با نام طرح کلیک شناخته میشود و از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است


منبع: https://plusmoto.ir/6-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D9%86%DA%A9%D9%87-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%B1-s2-adv-150-%DA%A9%D9%88%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%85%D8%9F/

یکی از مشکلات موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 ADV 150 پیشرانه ضعیف‌تر آن‌ها نسبت به نمونه اصلی است.

مورد بعدی اندازه کوچک محفظه زیر صندلی است.

و متاسفانه این پیشرانه کمی هم مصرف سوخت بیشتری نسبت به کلیک دارد.

موتور کویر s2 adv 150
چرخ جلو و ترمز دیسکی موتور کویر s2 150

باک سوخت کوچک و کم ظرفیت

تنها فرق اسکوتر S2 ADV 150 با بقیه طرح کلیک ترمز تقویت شده و تغییر در طراحی چراغ‌های جلو آن است.

موتور کویر s2 150
موتور کویر s2 150
موتور کویر s2 adv 150
موتور کویر s2 adv 150

از این مدل‌ها که با عنوان طرح کلیک یاد می‌شود، نمونه‌های زیادی در کشورمان هم عرضه شده است که یکی از آن‌ها S2 نام دارد و توسط کویر موتور در دو مدل معمولی و ADV عرضه می‌شود که در ADV ترمزهای تقویت‌شده و طرح ظاهری چراغهای جلو جدیدتری بهره می‌برد؛ اما آیا این اسکوتر طرح یا کپی برای خرید گزینه مناسبی است؟ در ادامه پاسخ این سؤال را خواهیم داد.

اصلی‌ترین مشکل موتورسیکلت‌های طرح مثل S2 نامعلوم بودن شرکت سازنده اصلی آن‌هاست.

این اسکوتر از یک پیشرانه 150 سی‌سی هوا خنک دو سوپاپ با 9.2 اسب بخار قدرت استفاده می‌کند که نسبت به نسخه اصلی بسیار ضعیف تر است

مشکلات کویر S2 ADV 150 چیست؟

قطعاً وقتی با یک موتورسیکلت کپی از یک شرکت نامشخص و با نصف قیمت نمونه اصلی طرف هستیم، هرگز نباید انتظاراتی برابر با کلیک اصلی را از آن داشته باشیم.

همچنین به دلیل عملکرد ضعیف تک کمک‌فنر عقب، زمانی که دو نفر سوار بر موتورسیکلت باشند پایداری و تعادل چندانی خوبی نخواهد داشت.

در سال 2006 بود که هوندا اقدام به معرفی اسکوتر جدیدی بنام واریو کرد. واریو در برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی و همین‌طور در کشورمان که با نام کلیک شناخته می‌شود، بشدت محبوب و مورد استقبال خریداران قرار گرفت.

این یعنی شما یک موتورسیکلتی را می‌خرید که معلوم نیست تحت نظارت چه شرکتی تولید شده و ممکن است در درازمدت مشکلات کیفی متعددی داشته باشند.

کویر اس 2 adv - kavir s2 150cc adv
کویر اس 2 adv – kavir s2 150cc adv

کیفیت پایین قطعات در S2 ADV 150

علاوه بر این، قیمت لوازم‌یدکی موتور S2 ADV 150 نیز گران بوده و می‌تواند هزینه‌های سنگینی روی دست مالک بگذارد.

همچنین هزینه آچارکشی و تعویض روغن اولیه هم به‌طور کامل از خریدار این موتور حدود 70 میلیون تومانی بعد از 1000 کیلومتر اخذ می‌شود.

با توجه به همین محبوبیت، موتورسازان گمنام و کوچکی که مخصوصاً در چین فعالیت می‌کردند، اقدام به ساخت نسخه‌های کپی از روی کلیک کردند که قیمت بسیار کمتر و البته کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونه اصلی دارند را زدند.

علاوه بر این، در S2 دیگر قطعات مثل رینگ‌ها و کمک‌فنرها نیز کیفیت پایینی دارند و خریداران مشکلاتی مثل خشکی، روغن‌ریزی، لرزش، شنیدن سروصدا از قسمت‌های مختلف، روغن‌سوزی و خرابی‌های فنی را پس از چند هزار کیلومتر پیمایش را گزارش کرده‌اند.

این اختلاف 4 اسب بخاری در یک موتورسیکلت صد کیلوگرمی بسیار چشمگیر است و باعث کاهش شتاب و کشش در S2 و یا S2 ADV 150 می‌شود خصوصاً زمانی که دو نفر سوار بر آن باشند.

این پیشرانه هم با هندل و هم با استارت روشن می‌شود اما نه‌تنها صدای استارت آن بلند است بلکه خود پیشرانه هم سروصدای بسیار زیادی دارد که کیفیت ساخت پایین آن را نشان می‌دهد.

سروصدا و لرزش گیربکس، خرابی سوئیچ کی لس، ایراد باطری، لاستیک‌های بی‌کیفیت ایران یاسا و ترمز کاسه‌ای عقب که خیلی زودبه‌زود به رگلاژ نیاز خواهد داشت و دسترسی راحتی همانند کلیک ندارد نیز از دیگر مشکلات کویر S2 ADV 150 هستند.

موتور کویر s2 adv 150
چراغ عقب و سیستم تعلیق و اکزوز موتور کویر s2 adv 150
مشخصات فنی کویر S2 ADV 150 چیست؟

این اسکوتر از زمین 132 میلی‌متر فاصله دارد که در خیابان‌های کشورمان می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا هنگام عبور از روی دست‌اندازها و سرعت‌گیرها احتمال گیر کردن کف موتورسیکلت به زمین و حتی شکستن فلاپ‌های زیر آن وجود دارد.

بنابراین، با توجه به مصرف سوخت حدود 2 لیتر در هر صد کیلومتر S2 ADV 150، این اسکوتر با هر بار سوخت‌گیری کامل حداکثر می‌تواند در شرایط نرمال و رانندگی کم گاز حدود 150 تا 200 کیلومتر را طی کند که مسافت بسیار کمی است.

غیر از مواردی که بیان شد، S2 ADV 150 مشکلات دیگری هم دارد که یکی از آن‌ها ارتفاع کم از زمین است.

در همین حال، عملکرد کمک‌فنرها چندان جالب نبوده و سواری آن کوبش دارد.

این اسکوتر کپی از یک پیشرانه 150 سی‌سی تک سیلندر دو سوپاپ هوا خنک استفاده می‌کند که هرچند حجم و تعداد سوپاپ آن با کلیک اصلی برابر است اما به دلیل تکنولوژی پایین‌تر، تنها 9.2 اسب بخار قدرت تولید می‌کند درحالی‌که کلیک حدود 13 اسب بخار قدرت دارد.

درحالی‌که هوندا کلیک به باک 5.5 لیتری مجهز است، در این مدل طرح برای کاهش قیمت از باک کوچک‌تر 4 لیتری استفاده شده که برای یک اسکوتر 150 سی‌سی که بیشتر برای ترددهای شهری و در ترافیک‌ها استفاده می‌شود عدد بسیار کمی است.

توسط مهدی خطیبی

مهدی خطیبی